Koroonaviiruse tõttu kehtestatud piirangud

„Kõik puhuvad“ reidid

Miks politsei korraldab puhumisreide?

Politseioperatsioonide „Kõik puhuvad“ eesmärk on joobeseisundis ehk teistele liiklejatele ohtlike sõidukijuhtide liiklusest kõrvaldamine. Teiste või ka iseenda ohustamine liikluses ei tohi olla normaalne ning just joobes inimeste osalusel kipuvad juhtuma õnnetused, mis halvimal juhul päädivad kellegi vigasaamise või hukkumisega.

Kas puhumisreidide korraldamine praegu on ohutu?

Puhumisreidil viirusesse nakatumise võimalus ei ole tõenäoline. Joobekontrollide ajal kannavad PPA ametnikud isikukaitsevahendeid, et hoida kõigi nakatumisoht võimalikult minimaalne. Indikaatorvahendeid desinfitseeritakse regulaarselt ning puhumised viiakse läbi kontaktivabalt.

Kuidas on tagatud puhumisreidil minu tervise ohutus?

Puhumisreidil kasutatakse kontaktivabasid indikaatorvahendeid, mis tähendab, et puhujal puudub füüsiline kontakt võõra esemega. Puhumisreidi läbi viivad ametnikud kannavad nakatumisohtu võimalikult minimaalsena hoidmiseks maski ja kindaid ning regulaarselt desinfitseeritakse indikaatorvahendeid. Soovi korral on võimalik paluda puhumiseks ühekordset huulikut.

Millega ning kui tihti indikaatorvahendit puhastatakse?

Indikaatorvahendi puhastamiseks pihustatakse Bacticidi majapidamispaberile, millega käiakse kasutatud vahendite pinnad üle iga 15 minuti järel.

Kas nõue hoida kaks meetrit vahet kehtib ka puhumisreidil PPA töötajatele?

2+2 reegel ei kehti avalikke ülesandeid täitvale ametnikule.

Kas mul on õigus keelduda puhumisest? Mis saab siis, kui ma keeldun puhumast?

Jah, puhumisest on õigus keelduda, kuid sellisel juhul tuvastatakse võimalik alkoholijoove kohustuslikus korras tõendusliku alkomeetri või vereproovi uuringuga. Kui inimene keeldub alkoholijoobe tuvastamisest tõendusliku alkomeetriga, siis selgitatakse talle, et keeldumise korral toimetatakse ta raviasutusse, kus tuvastatakse alkoholijoove vereproovi uuringuga. (Korrakaitseseadus § 38 lg 4)