ID-kaardi (Digi-ID ja e-Residendi Digi-ID) sertifikaatide uuendamine - korduma kippuvad küsimused
21.08.2017

Kas minu ID-kaardi sertifikaadid vajavad uuendamist?

Ava ID-kaardi haldusvahend (versioon peab olema 3.12.2 või uuem) ja aseta kaart kaardilugejasse. Kui sertifikaadid vajavad uuendamist, kuvatakse haldusvahendis kollasel taustal teade: “Kaardi sertifikaadid vajavad uuendamist”. Vaata pilti allpool.Kui haldusvahendi all servas ei kuvata versiooni numbrit (pildil märgitud punasega), siis ei ole tegemist piisavalt uue versiooniga ja ID-tarkvara tuleb uuendada veebilehelt https://installer.id.ee/ (Mac OS  X kasutajad Apple App Store’st - uuendus ootab Apple'i  poolt kinnitust). Haldusvahendi versiooni on veel võimalik kontrollida, valides haldusvahendi menüüst „Info“ (versioon kuvatakse „qesteidutil versioon 3.12.2.1206“).  Vaata ka juhendit ID-kaardi haldusvahendi avamiseks.

Kuidas saan sertifikaate uuendada?

Ava ID-kaardi haldusvahend, aseta kaart kaardilugejasse ja järgi kuvatavaid juhiseid. ID-kaardi haldusvahendi versioon peab olema 3.12.2 või uuem. Kui haldusvahendi all servas ei kuvata versiooni numbrit (pildil punane ring ümber), siis ei ole tegemist piisavalt uue versiooniga ja ID-tarkvara tuleb uuendada veebilehelt https://installer.id.ee/ (Mac OS  X kasutajad Apple App Store’st). Vaata juhendit ID-kaardi haldusvahendi avamiseks.

Mille järgi saan kindlaks teha, et sertifikaadid on edukalt uuendatud.

Kui haldusvahendi avalehel ei  ole enam teadet sertidikaatide uuendamise kohta, siis peaks olemas sertifikaadid uuendatud, Proovi kindluse mõttes haldusvahendis alla laadida oma dokumendifotot kasutades selleks PIN-1 koodi. Vajuta nupule "Laadi pilt".

Uuendasin  oma ID-kaardi sertifikaadid ja ei saa enam osadesse e-teenustesse sisse.

Kui pärast sertifikaatide uuendamist õnnestus dokumendifoto laadimine ID-kaardi haldusvahendis,
siis proovi, kas saad siseneda eesti.ee veebilehele. Kui see õnnestub, siis on tõenäoliselt e-teenuses seadistamata uue tugevama krüptograafiaga sertifikaadi tugi. Vaata siit e-teenuste nimekirja, kus uuendatud ID-kaart toimib.

Kui ei õnnestu siseneda ühelegi veebilehele (sh. eesti.ee), siis leia lahendus siit (samm-sammult lahendaja).

Mulle kuvati info, et uuendamine ebaõnnestus. Mida pean tegema?

Kui uuendamine ebaõnnestus, siis proovi, kas saad uuendamist uuesti alustada. Sulge ID-kaardi haldusvahend ja ava uuesti. Kui uuendamist ei ole võimalik uuesti alustada, siis pöördu Politsei- ja Piirivalveameti teenindusse, kus sinu kaardi sertifikaadid uuendatakse või vahetatakse kaart vajadusel garantiikorras välja.

Sain eesti.ee lehel teavituse: “Teie sertifikaadid vajavad uuendamist”.  Mida pean tegema?

Ava ID-kaardi haldusvahend ja aseta kaart kaardilugejasse. Kui kuvatakse teade uuendamise kohta, vajuta nupule “Uuenda” ning järgi edasisi juhiseid. ID-kaardi haldusvahendi versioon peab olema 3.12.2 või uuem. Kui haldusvahendi all servas ei kuvata versiooni numbrit (pildil märgitud punasega), siis ei ole tegemist piisavalt uue versiooniga ja ID-tarkvara tuleb uuendada veebilehelt https://installer.id.ee/ (Mac OS  X kasutajad Apple App Store’st).

Uuendasin oma ID-kaardi sertifikaadid ja allkirjastasin dokumendi. Dokumendi saaja ütleb, et minu allkirja staatus on “teadmata”

Saaja peab uuendama oma arvutis ID-tarkvara. Windows’i kasutajad saavad kõige uuema ID-tarkvara aadressilt https://installer.id.ee/. Mac OS X kasutajad peavad laadima alla DigiDoc3 klient programmi viimase versiooni Apple App Store-st. Infosüsteemide omanikud saavad lisainfot siit.

Mul on 10-aastase kehtivusajaga ID-kaart, mul ei õnnestu ID-kaardi haldusvahendis sertifikaatide uuendamine. Mida pean tegema?

Kui sul on ID-tarkvara versioon 3.11 või vanem, siis „Uuenda sertifikaate“ nupul klõpsates kuvatakse teade „Sertifikaatide uuendamine ebaõnnestus“.


 
Lahendus: 10-aastase kehtivusajaga ID-kaardiga, mis veel kehtib, kuid mille sertifikaadid on aegunud, tuleb pöörduda lähimasse Politsei- ja Piirivalveameti teenindusse.

Miks uuendamine vajalik on, kui mul on kehtivad sertifikaadid ja saan neid kasutada nii panka sisenemiseks kui allkirjastamiseks?

Eesti võtab kasutusele tugevema krüptograafia (SHA2), et tagada ID-kaardi ja digiallkirjastatud dokumentide maksimaalne turvalisus. Uuendatud sertifikaatidega saad ka edaspidi oma ID-kaardiga kõiki turvalisi e-teenuseid kasutada. Aasta jooksul uuendatakse kõigi Eesti ID-kaartide sertifikaadid. Uuendamise käigus kantakse dokumendile uued sertifikaadid, mille ahel tugineb senisest tugevamal krüptograafia algoritmil. Loe täpsemalt siit.

Kas minu ID-kaart ei ole enam turvaline, et pean sertifikaate uuendama?

Sinu ID-kaart on jätkuvalt turvaline. Uuendamine on vajalik, sest Eesti võtab sellel aastal kasutusele tugevema krüptograafia (SHA2), et tagada ID-kaartide ja digiallkirjade turvalisus ka edaspidi. Turvalisusega seotud muudatused digimaailmas toimuvad järjest kiiremini, seetõttu on vaja uuendusi ka Eestis teha üha lühemate vaheaegadega.

 
Viibin välismaal, sertifikaatide uuendamine ebaõnnestus. Mida teha?

Kui sertifikaatide uuendamine ebaõnnestus ja uuendamist ei saa uuesti alustada, siis kirjuta palun aadressile abi@id.ee. Kirjale lisa kindlasti oma nimi, isikukood, dokumendi number ja e-maili aadress.