Valeväljakutse teinud meest karistati kuue arestipäevaga
17.08.2012Politsei hädaabinumbrile valeväljakutse ja Põlva patrullile tühisõidu teinud noormehele mõisteti karistuseks kuus päeva aresti.


Esmaspäeva hommikul sai politsei juhtimiskeskus kõne, et Põlva linnas ühe kaupluse juures ähvardab noaga mees möödujaid.

Patrullpolitseinikud ümbruskonnas kedagi noaga vehkimas ei tuvastanud, küll avastati nelja kilomeetri kauguselt tanklast seltskond alkoholijoobes noori, kes olid Põlva korrakaitsjatele varasemast juba tuttavad. Politseinikel tekkis kahtlus, et hädaabinumbrile on tehtud valeväljakutse ning antud seltskond noorukeid võib juhtunuga seotud olla.

Patrull jäi isikuid varjatult jälgima ning peagi suundus kolmeliikmeline seltskond sõidukisse, millega tankla juurest lahkuti. Politseinikud pidasid masina kinni ning juhi kontrollimisel tuvastati tal alkoholijoove. Noored eitasid oma seotust võimaliku valeväljakutsega. Tõde ilmnes, kui politseist helistati tagasi telefoninumbril, millelt noaga ründaja kohta info saabus ning ühe autosolija telefon helisema hakkas. Valeväljakutse teinud 21aastane noormees toimetati kainenemisele pärast mida jäi ta arestimajja ootama kohtuistungit.

Teisipäeval toimunud kohtuistungiks oli noormees oma teo üle järele mõelnud ning tunnistas, et tegi teadlikult valeväljakutse. Tema sõnul tuli idee hädaabinumbrile helistamiseks ja patrullide tühisõiduks tarvitatud alkoholi tõttu. Samas rõõmustas korduvalt seadusega pahuksis olnud noormees selle üle, et on end lõpuks siiski käsile võtnud – käesoleval aastal olla see tal alles teine juhtum, kui seadusrikkumise toime pani. Juhtunu asjaolusid ja rikkuja varasemat tausta arvesse võtnuna taotles Põlva politsei kohtult noormehele 7 päeva aresti. Tartu Maakohus mõistis ärakandmisele 6 arestipäeva.

Põlva patrullteenistuse vanem Arvo Turba ütles, et tegu on tõsise rikkumisega, kuivõrd ühelt poolt hoitakse tühikõnega kinni hädaabiliini ning teisalt raisatakse politsei ressursse olematu väljakutse teenindamiseks. „Kuna sellise tegevuse järel võivad abita jääda reaalselt hädas olevad inimesed, suhtume valeväljakutse teinutesse täie tõsidusega. Ka võimaldavad politsei andmebaasid ja tehniline võimekus pea mängleva kergusega selliste rikkujate isik kindlaks teha,“ selgitas Turba.

Karistusseadustiku järgi võib eritalitusele vale väljakutse teinule mõista karistuseks kuni 1200eurone rahatrahv või kuni 30päevane arest.

Kerly Peitel
pressiesindaja
kommunikatsioonibüroo
Politsei- ja Piirivalveamet
7308852 / 5203403
Kerly.Peitel@politsei.ee

 
Tagasi