Kas Envestio ja Kuetzal puhul oli tegemist pettusega?

Politsei alustas mõlema platvormiga seoses kriminaaluurimist. Meie esimene eesmärk on menetluses välja selgitada, kas tegemist oli investeerimisega seotud riskide realiseerimise või kelmusega ehk platvormi loomise eesmärk oli algusest peale inimesi petta.

Mida ma pean tegema, kui olen kaotanud raha ühisrahastusplatvormidel Kuetzal või Envestio?

Esmalt tasub kokku koguda kõik Sinul olemasolevad andmed ning edastada need politseile. Meie jaoks on tähtis, et meile saadetud avaldus sisaldaks võimalikult täpset informatsiooni. Märgi ära oma kontaktandmed ja kahjusumma ning kirjelda juhtunut. Manusega saada kaasa olemasolevad dokumendid.

Oleme loonud kaks e-posti aadressi, kuhu pöörduda.

Juhul kui paigaldasid oma raha platvormile Envestio, võta politseiga ühendust kirjutades .... Sinu e-postile laekub automaatteavitus ning palume Sul täita avaldus ja saata lisadokumendid. Võid kirja ignoreerida, kui oled kõik nõuded juba täitnud.

Juhul kui kaotasid raha platvormil Kuetzal, kirjuta .... Saada meile võimalikult täpsed andmed. Võtame Sinuga ühendust juhul, kui vajame lisainfot.

Kas ma võin pöörduda oma koduriigi politseisse?

Eesti politsei suhtleb kolleegidega teistest Euroopa Liidu riikidest, et teha avalduste esitamine võimalikult lihtsaks olenemata konkreetsest liikmesriigist, kus Sa parasjagu asud. Igaühel on õigus pöörduda oma riigi politsei poole ning edasi tuleb käituda vastavalt kohalikult politseilt saadud juhistele.

Väljastpoolt Euroopa Liitu peab ühendust võtma otse Eesti politseiga saates meile e-mail.

Kuetzal OÜ ja Envestio SI OÜ osas on kriminaalmenetlus alustatud Eestis ning kõige kiiremini saab avalduse esitada kirjutades Eesti politseile.

Kui kiiresti politsei minuga ühendust võtab?

Mõlema platvormiga seoses on politsei saanud väga palju pöördumisi. Samuti on pöördutud teiste Eesti uurimisasutuste poole. Töötame praegu, et kõik teated kokku koondada ning võtame ühendust kõigi inimestega, kellelt rohkem andmeid vajame.

Juhul kui politsei Sinuga ühendust ei võta, ei pea muretsema – see tähendab, et Sinu avaldus sisaldas kogu infot, mida politsei vajab.

Võtame Sinuga ühendust, kui menetluse edenedes peame Sind näiteks üle kuulama.

Kas ma saan oma raha tagasi?

Platvormi kaudu investeeringu teinud inimesi huvitab esmajärjekorras raha tagasi saamise võimalus. Politsei teeb endast kõik oleneva, et välja selgitada rahade liikumine. Üldjuhul on rahvusvaheliste kelmustega paraku nii, et kurjategijad liigutavad laekunud raha kiiresti erinevate pangakontode vahel, kuni see viimaks sularahas välja võetakse. Seetõttu on võimalus see raha tagasi saada väga väike.

Mida teeb politsei edasi?

Tähtis on tuvastada isikute ring, kes on platvormiga seotud ning kas võimalik kuritegu pandi toime Eestis või mõnes muus riigis. Kriminaalmenetluste raames kogume andmeid, uurime ettevõtete tausta ja nendega seotud inimesi ning selgitame välja, kas pandi toime kuritegu või oli tegemist investeerimisega seotud riskide realiseerimisega.

Kas ühisrahastusse on edaspidi turvaline oma raha paigutada?

Enamik tegutsevatest ühisrahastusplatvormidest on usaldusväärsed, kuid soovitame alati põhjalikult kontrollida, kuhu oma raha paigutada. Meeles tuleb pidada, et iga investeeringuga kaasneb risk ning raha kaotamine ei tähenda alati, et tegemist oli pettusega.

Kuidas kelmuse eesmärgil loodud platvormi ära tunda?

Enne investeerimist tuleb teha taustatööd ning kontrollida, kuhu oma raha paigutad. Kõrget tootlust, investeerinute hulka või kogusummasid ei ole soovitav kvaliteedimärgina võtta. Sageli rõhutakse müügitööd tehes just neile asjaoludele. Soovitame vaadata reklaamidest, sotsiaalmeediapostitustest ja veebilehest kaugemale ning uurida äriühingu tausta avalikest registritest, kodupangast või Finantsinspektsioonist. Ohumärgiks on juba see, kui ettevõtte on registreeritud mõnesse kortermajja, kus suure tõenäosusega äritegevust ei toimu või samale aadressile on registreeritud veel suur hulk ettevõtteid.

Kas selliseid platvorme on veel?

Politsei ei saa välistada, et praegu tegutseb platvorme, mille eesmärk on inimesi petta. Seetõttu on väga tähtis enne investeerimist uurida ettevõtte tausta.