Koostöös Läti politseiga peeti kinni Leedu autovaras

Jaanuari keskpaigas varastati Tallinnas Haabrestis ridamaja eest 50 000 eurot maksev sõiduauto BMW. Politsei tuvastas, et sõidukijuht oli jõudnud Eestist lahkuda ning info edastati Läti kolleegidele, kes kahtlustatava kinni pidas.

Ööl vastu 16. jaanuari varastati Haaberstis sõiduauto BMW X6, mille kadumisest omanik hommikul politseid teavitas.

Põhja prefektuuri kriminaalbüroo raskete kuritegude talituse juhtivuurija Jana Zolotarjova sõnul õnnestus tuvastada, et sõiduautoga ületati piiri ning varas liigub sellega Lätis, mistõttu edastati info operatiivselt sealsele politseile. „Täname Läti politseid kiire tegutsemise eest. Koostöös õnnestus auto tuvastada ja Läti politseinikud pidasid auto koos seda juhtinud 24-aastase mehega kinni juba samal hommikul enne kella kaheksat,“ räägib Zolotarjova.

„Menetlus on alles algstaadiumis, mistõttu on veel vara öelda, kas mees tegutses üksinda või kellegagi koos. Varasem kogemus on siiski näidanud, et selliseid piiriüleseid kuritegusid pannakse üldiselt toime grupis. Kriminaalmenetluse käigus selgitame täpsemaid asjaolusid,“ ütleb uurija.

Lätis kinni peetud mees on Leedu kodanik, pärast kinnipidamist toimetati ta Eestisse ning prokuratuuri taotlusel ja kohtu loal võeti kahtlustatav vahi alla.

Jana Zolotarjova lisab, et autovargad tegutsevad peamiselt öösiti. „Kui inimesed märkavad enda naabruskonnas ebaharilikku tegevust, näiteks aeglaselt liikuvaid sõidukeid, kahtlaselt käituvaid võõraid inimesi, siis palume sellest koheselt teavitada politseid, et seda infot kontrollida. Lisaks märkamisele või naabrivalvele, saavad inimesed oma võtmevaba käivitussüsteemiga autosid kaitsta, soetades spetsiaalsed kotid, mis raskendavad võtme signaali võimendamist. Samuti võib võtmed asetada kinnisesse metallkarpi,“ räägib Zolotarjova.

Uurija lisab, et oma kodukohta saab turvalisemaks muuta ka kaameratega, mis on esmane heidutusvahend varastele. „Kui kuritegu on toimunud, siis kvaliteetne kaamerapilt võib politseid aidata varga tabamisel. Lisaks kaamerale soovitan hoida elanikel, kelle elukohtades on aiad, need lukustatuna,“ lisab uurija.

Kriminaalmenetlust alustati vargust käsitleva paragrahvi järgi ning seda juhib Põhja Ringkonnaprokuratuur.

Barbara Lichtfeldt
PPA pressiesindaja
5871 3688