Maikuus vajas merel ja piiriveekogudel abi 16 inimest

Navigatsioonihooaja esimesel kuul laekus Politsei- ja Piirivalveameti merevalvekeskusele 16 teadet – merel ja piiriveekogudel sattus hätta 16 inimest, neist päästeti kümme, ise pääses neli ja hukkus kaks inimest. Enim laekus teateid inimeste kohta, kes polnud kokkulepitud ajaks kaldale jõudnud.

„Hea on tõdeda, et vee peale minejad annavad lähedastele oma plaanidest teada. Kui kokkulepitud ajaks tagasi pole jõutud, on võimalik vajadusel alustada otsingu- ja päästetöödega ning võimalikult täpse info olemasolul saab merepäästeoperatsiooni algusest keskenduda kõige tõenäolisemale piirkonnale, kus abivajaja võib asuda,“ ütles PPA valmisoleku- ja reageerimise büroo juhtivkorrakaitseametnik Marge Kohtla.

Kohtla sõnul laekuski mais enim teateid kadunud või teadmata asukohaga inimeste kohta (5), MEDEVAC väljakutseid oli kolm, aktiveerunud avariiraadiomajaka teateid oli kaks ning sama palju informeeriti merevalvekeskust ka juhitavuse kaotanud veesõidukist. Lisaks teatati ühel korral üle parda kukkunud inimesest, madalikule sõidust, mootoririkkest ning ka õnnetusest, kus uppunud autos oli inimene.

Politsei tuletab meelde, et enne vee peale minekut tuleb ära teha kodutöö, st mitmesugused ettevalmistavad tegevused selleks, et reis üldse ette võtta, olgu selleks siis kaarditöö ja ilmaolude kontroll, aga ka veesõiduki kontroll. „Lisaks tuleb vee peale minnes kaasa pakkida õige varustus, aga ka tankida piisav kogus kütust. Samuti peaks kaasas olema pürotehnika ja vähemalt veekindlas kotis mobiiltelefon, et vajadusel abi kutsuda. Vee peal liikudes tuleks selga panna päästevest, sest ootamatult jahedasse vette kukkudes osutub vesti selga panek keeruliseks ning veesolija tegeleb tegelikkuses hoopis külmašokiga toimetulekuga – jahedasse vette sattunud inimest võib haarata paanika, ta hakkab kontrollimatult kiirelt hingama ning õhku ja seoses sellega ka vett sisse ahmima. Niimoodi kurnab kannatanu oma keha kuni ta lõpuks kaotab teadvuse,“ tuletab meelde juhtivkorrakaitseametnik.

Merel hätta sattudes saab abi Merevalvekeskuse numbrilt 6191224.

Mõned juhtumid:

11. mail kell 18.17 teatas naine merevalvekeskusele, et tema abikaasa suundus kella 14.30 paiku Heltermaalt purjelauaga Rohukülla, aga pole kohale jõudnud. Merevalvekeskus saatis võimalikku hättasattunut otsima Haapsalu merepäästeüksuse, samas küsitleti liinilaevasid. Parvlaev Tiiu sõnul nähti Rukkirahust lääne pool purjelaudurit, kes istus laua peal, aga abi saamiseks märku ei andnud. Häirekeskus ühendas merevalvekeskusele kõne ka Kärdlas olnud meesterahvalt, kelle pojad olid enne Rukkirahu näinud parvlaevalt LEIGER purjelaual istuvat inimest, kes vehkis kätega. Kell 18.57 leidis merepäästeüksus väga väsinud kannatanu, kes üritas improviseeritud mõla abil kaldale saada, üles. Purjelaudur arstiabi ei vajanud.

27. mail kell 20.33 teatas Kihnu merepäästeseltsi vabatahtlik üksus merevalvekeskusele, et said teate merelt kokkulepitud ajal tagasi tulemata jäänud kaluri kohta. Teataja oli näinud Kihnu saare põhjaküljel tühja rohelist paati. Kell 20.48 väljus vabatahtlik merepäästeüksus otsingule, merevalvekeskus andis väljasõidukorralduse kopteri meeskonnale ja küsitles liinilaeva. Kell 20.56 saavutasid vabatahtlikud visuaalse kontakti võimaliku otsitava paadiga ja kell 21.03 tehti kindlaks, et kokkulepitud ajal tagasi tulemata jäänud isik oli ankurdanud paadi, isik abi ei vajanud.

Andra Jundas
pressiesindaja
kommunikatsioonibüroo
Politsei- ja Piirivalveamet
444 6451 / +372 588 53 882
...