Merel ümber läinud ujuvekskavaatori juht pääses eluga

Pühapäeva pärastlõunal sai PPA merevalvekeskus teate, et Aksi saarelt Neeme suunas läks ujuvekskavaator ümber. Selle pardal olnud inimene pääses, pukseerimise käigus ekskavaator uppus.

2. mail kell 13.40 teatati merevalvekeskusele, et Ihasalu poolsaarest kolme kilomeetri kaugusel kaldast läks ümber ujuvekskavaator. Ekskavaatori kabiinis oli õnnetuse hetkel üks inimene, kes pääses ega vajanud arstiabi. Samas oli ekskavaatori kõrval päästepaat, mille pardal oli samuti üks inimene, kes viga ei saanud.

Õnnetusse sattunud palusid Kaberneeme ja Juminda vabatahtlike merepäästjate abi ekskavaatori pukseerimisel sadamasse. Merevalvekeskus saatis sündmuskohale ka PPA laevastiku laeva Kindral Kurvitsa meeskonna. Vabatahtlikud jõudsid pukseerimisvõimekusega kaatriga kohale kella 15.45 paiku. Ekskavaator valmistati pukseerimiseks ette ning suund võeti Muuga sadamale, kuid umbes poolel teel sadamasse, kella 18.25 paiku, hakkas üks pontoon lekkima ning ekskavaator uppus mõnekümne minutiga.

PPA merevalvekeskuse juht Aleksandr Lind sõnas, et merel võib ette tulla ootamatusi, milleks peab valmis olema. „Merele minnes ja veel enam veekogudel tööd tehes peab läbi mõtlema kõik ohutusreeglid ja protseduurid juhuks, kui midagi juhtub. Õnnetuse hetkel on liiga hilja hakata paadist päästevarustust otsima, mistõttu võiks veekogule minnes päästevest olla kas seljas või käeulatuses. Praegusel juhul oli mehe pääsemisel suur roll sellel, et kõrval oleval päästepaadil oli inimene, kes ekskavaatoril olevat töötajat julgestas,“ kirjeldas Lind.

Ekskavaatoris oli 200-300 liitrit diislikütust, mis väikeses koguses veepinnale lekkis. „Õnneks hajus see diislikütuse laik ise ning suuremat reostust ei tekkinud. Sellele vaatamata teavitasime keskkonnaametit võimalikust ohust ning politsei hoiab mereseire käigus sel piirkonnal silma peal,“ ütles Lind.

Samuti tuletab merevalvekeskuse juht meelde, et otsingu- ja päästetöid ning ka merereostuse avastamise ja likvideerimise korraldamist juhib PPA. „Väga oluline on, et mereõnnetuse puhul teavitataks sellest esmajoones merevalvekeskust. Eriti selliste sündmuste puhul, kus võivad olla ohus inimelud. Äärmiselt tähtis on, et merevalvekeskus saaks viivitamatult abi saata, olgu selleks PPA vastavad üksused, vabatahtlikud või lähim mööda sõitev laevameeskond. Merehädas peaks seega esimesena valima merevalvekeskuse numbri 619 1224 või kutsuma abi mereraadioside teel,“ ütles Lind.

Igal aastal saab PPA merevalvekeskus ligi 250 abipalvet või hädaabiteadet veekogudelt. Ligi pooled abipalved on seotud tehniliste riketega. Reostusjuhtumitest teatatakse merevalvekeskusele ligi 30 korral aastas, enamasti on tegemist väiksemate kütteõli laikudega.

Kerly Virk
PPA pressiesindaja
52 03 403