Metsa eksimise korral peab esimese kõne tegema numbrile 112

Ööl vastu neljapäeva aitasid Narva kordoni piirivalvurid ja Ida prefektuuri politseinikud Kõrgesoo metsast välja 70-aastase marjulise. Sellest, et eakas marjuline vajab abi, sai politsei teada kolmapäeva hilisõhtul mehe tööandjalt, kes helistas Häirekeskuse numbrile 112.

Narva kordoni juht Raivo Metsma rääkis, et 70-aastase mehe kadumisest teatas Häirekeskusesse esmalt tema tööandja.

"Mees helistas tööandjale ja ütles, et on metsa eksinud ega saa seetõttu järgmisel päeval tööle tulla. Samuti teavitas ta sellest oma abikaasat. Õnneks jõudis info meieni enne, kui oli liiga hilja. Suur tänu inimesele, kes abivajajast politseid teavitas,“ sõnas Metsma.

Narva kordoni juht tuletab aga meelde, et sellises olukorras peab esimene kõne olema alati hädaabinumbrile 112. "Siis saame kohe reageerida ja väärtuslikku telefoniakut saab kasutada sihtotstarbeliselt. Sugulastele annab vajaliku info edasi juba politsei,“ sõnas Metsma.

Kuna mees kasutas telefoni, et rääkida tööandja ja naisega, oli aku peaaegu tühi, kuid politseinikud said mehele siiski helistada, et ta võimalik asukoht täpsustada. Abi oli ka sellest, et mees ütles politseinikele telefonitsi, et kuulis signaalrakettide laske, mis andis teda otsivatele politseiametnikele täpsema suuna kätte.

Metsma sõnul olid Kõrgesoos, kus meest otsiti, äärmiselt rasked maastikutingimused. “Ümberringi olid laukad ja sügavad kraavid. Sellisel maastikul nö otseteed ei olegi, sellepärast kutsusime appi ka meie koerajuhid, kes aitasid mehe soost välja, toimetasid ta piirivalvekaatrini ja siis juba koju. Arstiabi ta ei õnneks vajanud,” sõnas Metsma.

"Positiivne oli see, et mehel oli seljas helkurvest, mis lihtsustas tunduvalt tema ülesleidmist – taskulambiga valgustades säras helkurvestiga inimene ka pimedas metsas nagu jõulupuu,“ ütles Raivo Metsma. "Vanahärra juba metsas ööbimiseks, kuid kukkus laukasse ja ta riided said märjaks. Sellistes tingimustes ei ole kahjuks ellujäämise võimalused kuigi suured, kui öösiti on juba oodata ka miinuskraade.”

Kuna tuleval nädalavahetusel meelitavad sügissaadused paljusid inimesi metsa ja rappa, palub politsei suhtuda inimestel korilusega seotud retkedesse väga tõsiselt ja mitte panna oma elu ohtu ämbritäie jõhvika või seente pärast. „Päike loojub juba kella 18.30 õhtul, ööd on juba üsna külmad ja metsa jäämine ööseks, eriti eakatel või terviseprobleemidega inimestel, võib lõppeda traagiliselt,“ toonitab Metsma.

Metsa või rappa minnes:

  • võtke kaasa täislaetud akuga mobiiltelefon;
  • riietuge soojalt, vastavalt ilmastikuoludele, eelistades erksaid värve;
  • võimalusel pange selga helkurvest;
  • võtke kaasa ka vett, natuke süüa, tikud, taskulamp ja vajalikud ravimid;
  • ärge jätke metsast või rabast väljumist pimedaks ajaks.

Kui olete metsa või rappa eksinud, helistage kohe 112.

Viktoria Korpan

PPA pressiesindaja