Nõmmelt leitud naise surnukeha tuvastati tänu tütrele

Viimase pooleteise aasta jooksul on politsei mitmeid kordi palunud avalikkuse kaasabi tuvastamaks 2021. aastal kaevetööde käigus Nõmme eramukrundilt leitud tapetud naise isikut. Tänaseks on pikk ootus ja suur töö vilja kandnud.

Kui jaanuaris jõudis meediasse FBI tehtud 3D kujutis tapetu peast ja eeldatavast välimusest, võttis politseiga ühendust naine, kes arvas, et otsitav isik võiks olla tema ema. Seejärel andis naine politseile DNA-proovid, mille kauaoodatud positiivne vastus saabus märtsi lõpus.

Hukkunuks osutus Maie Ensling, kes elas 90ndate alguses Lasnamäel Katleri tänaval korteris number 4. Just sellele korterinumbrile viitas ka säilmete juurest leitud võti. Maie kadus 40-aastasena 1991. aasta novembris, mil ei jõudnud ühel õhtul enam töölt tagasi koju. Toona teavitas tema õde ka politseid Maie kadumisest, kuid ametivõimudel naist leida ei õnnestunud. Arusaamatutel põhjustel lõpetati tema tagaotsimistoimik 1996. aastal.

Põhja prefektuuri kriminaalbüroo juhi Urmet Tambre jaoks oli tapetud naise isiku tuvastamine üks oodatumaid hetki. „Kui uurijad ühel märtsikuu õhtul pärast tööpäeva helistasid ja teatasid DNA ekspertiisi positiivsetest tulemustest, siis seda rõõmu nii nende kui ka minu suust kuulis kindlasti kogu politseimaja korrus,“ kirjeldas Tambre enda ja kolleegide emotsiooni.

„Meil on siiralt hea meel, et pea kaks aastat kestnud töö tulemusel saame lõpuks anda Maie lähedastele südamerahu. Oluline roll selles kõiges on ka FBI ekspertidel, kes meie ideega kaasa tulid ja abikäe ulatasid,“ lisas Tambre. Ka naise lähedased tänavad politseid ja FBI-d suurepärase töö eest - viimaks on neilgi võimalus lähedane rahus ja väärikalt mulda sängitada.

Esmapilgul rõõmsast uudisest hoolimata närib uurijate hinge see, et tänini on teadmata, mis juhtus Maiega tol saatuslikul 1991. aasta novembrikuu päeval. „Kuritegu on tänaseks aegunud ja oleme sunnitud kriminaalmenetluse isiku tuvastamisega lõpetama. Kuid meile tundub ebaõiglane, et seadus ei anna voli uurimise aktiivsete tegevustega edasi minna, et teada saada, mis ikkagi Maiega juhtus,“ tõdes kriminaalbüroo juht, kuid lisas, et sellegi poolest ootab politsei jätkuvalt vihjeid või infot Maie elukäigu kohta. „Kui keegi siiski veel teab või mäletab midagi, mis aitaks sellesse müsteeriumisse valgust heita, siis alati on võimalus meile vihjeid saata või tulla rääkima ja oma südametunnistust kergendada,“ lisas Tambre lootuses, et ehk selgub ühel päeval ka tõde ja võidutseb õiglus.

Annika Maksimov
PPA pressiesindaja
5655771