Politsei abi vajas 17 metsa eksinud seenelist

Möödunud nädalavahetus tõi taas palju teateid metsa eksinud seenelistest. Kokku laekus üle Eesti 11 hädaabikõne, mida lahendades aidati metsast välja 17 seenelist.

Reede õhtul kella 19 paiku sai häirekeskus teate, et Tartumaal on metsa eksinud kaks seenelist. Nad olid mõnda aega püüdnud metsast ise teed välja leida, kuid ajaks, mil väljas läks juba pimedaks, tekkis paanika ja paluti abi. Politsei korrapidaja tuvastas seeneliste umbkaudse asukoha ning asus neid telefonitsi juhendama. Samal ajal saadeti metsaserva koerapatrull. Seenelistele selgema suuna kätteandmiseks lasti politseisõiduki sireeni. Saades tagasisidet, et abivajajad kuulevad sireeni ning püüavad selle suunas liikuda, saadeti neile omakorda metsa vastu teenistuskoer Vedur, kelle abil seenelised peagi ka metsast välja juhatati.

See juhtum oli aga alles esimene kõigist neist paljudest seenelistest, kes möödunud nädalavahetusel samamoodi metsas sihi kaotasid ja politsei abi vajasid. Mõne seenelise juhatas korrapidaja looduslike märkide abil metsast välja, mõnele piisas juhistest, kuidas telefonis kaardirakenduse abil oma asukohta ja metsast väljamineku teed näha, suurem osa abivajajaid juhatati metsast välja politseisõiduki sireeni ja patrullide abil ning paaril juhul jõuti pärast hädaabikõne tegemist peagi omal jõul ikkagi metsast välja. Keskmiselt vältab üks selline otsinguoperatsioon 3-4 tundi.

PPA politseimajor Ottomar Virk tõi positiivse poole pealt välja, et kõigil abivajajatel olid mobiiltelefonid kaasas, kutsusid ise endale aegkriitilisel hetkel abi ning nii ei tekkinud olukorda, kus vastu ööd või lausa järgmisel päeval mõnes Eesti nurgas avastataks, et telefonita metsa seenele läinud inimest ei olegi seniajani koju tagasi tulnud. „Keskmiselt püüavad metsa eksinud paari-kolme tunni vältel ise koduteed leida, kuid kui tulemust pole, helistatakse julgelt hädaabinumbril,“ märkis politseinik.

Positiivne on seegi, et aina enam seenelisi mõtleb metsamineku eel sellele, mis ta kaasa võtab ja mis ta selga paneb. „Nädalavahetuse otsinguoperatsioonid üllatasid heas mõttes sellega, et suur osa otsitavaid seenelisi olid end sättinud punasesse, oranži või teise erksavärvilisse riietusse nagu oleme soovitanud. Raskel võsasel maastikul hõlbustab see oluliselt abivajajate leidmist,“ kiitis politseinik.

Viimase pooleteise kuuga on politsei saanud üle 80 teate metsa eksinud seenelistest. Varasematel aastatel on seenehooajal taolisi teateid laekunud 50 kanti.

Kerly Virk
PPA pressiesindaja
52 03 403