Politsei aitab tagada laulu- ja tantsupeo turvalisust

Suurüritustele omaselt on XIII noorte laulu- ja tantsupeo ajal Tallinna teedel ja tänavatel näha tavapärasest enam politseinikke ja abipolitseinikke, kes panustavad piduliste ja pealtvaatajate turvalisusesse ühtekokku 2600 tundi.

Politsei, peo korraldajad, turvaettevõtted ja teised koostööpartnerid teevad kõik selle nimel, et tänavune noorte laulu- ja tantsupidu mööduks kõigile turvaliselt. „Oleme abiks 350 politseinikuga, kelle põhirõhk on suunatud liiklusturvalisusele, avalikule korrale ning sellele, et kõigil peolistel oleks turvaline. Tagame, et rongkäik jõuaks ilusti alguspunktist lõppu ning samuti on nii Kalevi staadionil kui ka Lauluväljakul avatud politseipunktid, kuhu julgustame kõiki igal hetkel nõu ja abi saamiseks pöörduma,“ ütles Ida-Harju politseijaoskonna juht Roger Kumm.

Varasemad aastad on näidanud, et enim on politseinike abi vajanud kaaslase, juhendaja või vanema silmist kaotanud lapsed. „Lähedast või oma rühma otsival peolisel tuleks pöörduda politseinike, turvatöötaja või korraldusmeeskonna liikme poole, kes saavad aidata,“ ütles Kumm.
„Suure rahvamassi seas ei pruugi igal ajahetkel olla telefonilevi, mistõttu palume nii vanematel kui ka kooride ja tantsugruppide juhendajatel ning õpetajatel enne pidu lastele üle rääkida rahvamassis liikumise reeglid ja kokkulepped, kuidas üksteist leida. Soovitame lastel kaasas kanda ka kontaktnumbrit, kuhu eksinud lapse leidnud politseinik helistada saab,“ lisas Kumm.
Lauluväljakul ja Kalevi staadionil on avatud politseipunktid, kuhu abi saamiseks pöörduda. Samuti kogutakse sinna leitud esemed. Väärtuslikumatest leidudest nagu näiteks mobiiltelefonidest, teeb politsei fotod ning postitab Politsei- ja Piirivalveameti Facebooki lehele. Leiud ootavad omanikke Kalevi staadioni politseipunktis laupäeva õhtuni ning lauluväljakul pühapäeva õhtuni. Peale seda viiakse leiud politseijaoskondadesse.
Suure rahvamassi koondumine mõjutab oluliselt Tallinna liikluspilti. Seetõttu tuleb liikluses olla eriti tähelepanelik ja jälgida ajutist liikluskorraldust. Täna, 30. juunil ja laupäeval 1. juulil toimub Kalevi staadionil tantsupidu, mistõttu tuleb Kalevi staadioni ümbruses jälgida ajutist liikluskorraldust.

Pühapäeval, 2. juuli hommikul Vabaduse väljakult algaval rongkäigul osaleb ligi 30 000 peolist. Rongkäik algab Vabaduse väljakult ja liigub Pärnu maantee, Narva maantee ja Pirita tee kaudu läbi Mere värava Lauluväljakule. See tähendab, et pühapäeval, 2. juulil kella 7.00-st on liiklus sõidukitele suletud rongkäigu kogunemiskohas ehk Vabaduse väljaku ümbruses Kaarli Puiesteel ja Endla tänaval. Kella 9.00-st on liiklus rongkäigu trassil sõidukitele täielikult suletud. Rongkäigu lõppedes, orienteeruvalt kella 15 paiku, teed avatakse ning sulgetakse uuesti laulupeo lõppedes, mil rahvas hakkab liikuma kesklinna poole. „Seetõttu palume kõikidel liiklejatel aega ja kannatust varuda ning jälgida ajutist liikluskorraldust. Neil inimestel, kes laulupeost osa ei võta, tasuks piirkonda hoopiski vältida ja kasutada alternatiivseid teid. Peole minnes soovitame võimalusel jätta auto koju ja tulla ühistranspordiga, jalgsi või jalgrattaga. Kuna laulupeolt lahkub korraga suur hulk inimesi, siis soovitame lauluväljakult Kesklinna liikuda läbi Kadrioru pargi või Reidi tee kaudu,“ soovitab Kumm. Täpsem liiklus- ja parkimisinfo on kättesaadav tallinn.ee/et/laulupidu.

Inimestel, kel kindel soov laulupeole minna, tasub pilet osta eelmüügist, sest 70% piletitest on tänaseks juba müüdud ja tõenäoliselt soovib peole tulla rohkem inimesi, kui lauluväljakule mahub. „Turvalisuse kaalutusel mahub lauluväljakule 58 000 pealtvaatajat. Kui näeme, et see arv hakkab täituma, peab politsei sarnaselt 2019. aastale külastajate arvu piirama ja piletimüügi sulgema. Jäädes lootma kohapealsele piletimüügile, võib kahjuks kohapeal pettuda ja väljakule mitte pääseda,“ ütles Kumm. Samuti tuletab politsei meelde, et pole ei tohi kaasa võtta keelatud esemeid ning alkoholijoobes peole tulek või alkoholi kaasa võtmine ei ole lubatud.
Laulu- ja tantsupeo ning rongkäigu toimumise ajal ei ole peoalal ning rongkäigu piirkonnas turvalisuse kaalutlustel lubatud lennutada droone.

Veel soovitusi laulu- ja tantsupeol osalejatele:

Kõige olulisem info tantsijatele ja lauljatele:

 • Kui Sinu või kellegi teisega midagi juhtub, helista kohe hädaabinumbril 112.
 • Kanna alati kaasas oma majutuskaarti, kus on kirjas ööbimiskoha aadress ja grupijuhi telefoninumber.
 • Infot ja nõu olukordades, mille puhul ei ole ohus elu, tervis või vara, saad helistades Riigiinfo telefonil 1247.
 • Infot peo toimumispaikade, prooviaegade, kava ja peo korralduslike küsimuste osas saab numbrilt 627 3120


Hoia oma isiklikke asju:

 • Hoia asju lukuga taskutes, väikeses kaela- või vöökotis. Ära võta suurt seljakotti kaasa peopaika jaa rongkäigule.
 • Soovitame kirjutada esemetele (sh ka riietele) oma nimi ja telefoninumber.
 • Jälgi oma asju tihedas rahvamassis ja ühistranspordis. Ära jäta neid järelevalveta ega palu valvata võõrastel inimestel.
 • Ära laena võõrale oma mobiiltelefoni. Kirjuta üles telefoni IMEI-kood, et kadumise või varguse korral oleks võimalik telefon kasutamiseks sulgeda.
 • Väärtuslikke asju hoia ööbimiskohas spetsiaalselt lukustatavas ruumis/kapis.
 • Harjutusväljakul või esinemiskohas anna väärtuslikud asjad grupijuhi kätte.
 • Peo ajaks on Politsei- ja Piirivalveameti Facebooki lehele loodud album „Kaotatud ja leitud esemed Laulu- ja Tantsupeol“, kuhu postitame pildid politseini jõudnud leitud asjadest.

Ole liigeldes ettevaatlik:

 • Ole tähelepanelik, jälgi autosid ja tõukse. Liigu rahulikult.
 • Ületa tänavat ainult selleks ettenähtud kohas, ülekäigurajal või rohelise tulega. Veendu, et autojuht on sind märganud.
 • Ole eeskujuks kõigile ja järgi alati liiklusreegleid.
 • Bussist väljudes ületa tänavat ainult selleks ettenähtud kohas.

Teavita oma asukohast:

 • Kui lahkud harjutusväljakult või majutuskohast üksi, siis ütle grupijuhile, kuhu lähed.
 • Kui oled eksinud või sa ei tea, kus sa oled, siis pöördu politseiniku/turvatöötaja poole või helista Riigiinfo telefonil 1247.


Kui vajad kiirabi, politseid või päästet – helista 112!

 • Enne helistamist mõtle kahele küsimusele – mis juhtus (miks helistad) ja kus see juhtus (kõige parem kui tead täpset aadressi või oskad telefonist määrata oma asukohta. Kui Sa ei tea, vaata ringi, otsi tänava nime, kirjelda ümberkaudseid hooneid).
 • Kõnele vastab päästekorraldaja, kes ütleb „Häirekeskus kuuleb, mis juhtus?“ – kirjelda lühidalt, mida sa näed ja miks helistad.
 • Päästekorraldaja küsib palju küsimusi – kuula, jää rahulikuks ja vasta nii täpselt igale küsimusele kui oskad.
 • Päästekorraldaja ütleb, kui abi on teel ja vajadusel hoiab Sind veel liinil. Ära katkesta kõnet enne, kui päästekorraldaja selleks loa annab.


Head
Britta Sepp
PPA pressiesindaja