Politsei- ja Piirivalveamet ja Gemalto AG allkirjastasid kompromisskokkuleppe

Politsei- ja Piirivalveamet (PPA) ja Gemalto AG allkirjastasid kompromisskokkuleppe

Politsei ja Piirivalveamet (PPA) ja Gemalto AG (nüüdne Thales Group) annavad teada, et on allkirjastatud kompromisskokkulepe, millega lahendatakse nõuded seoses 2017. aastal ilmnenud Eesti elektroonilise isikutunnistuse potentsiaalse nõrkusega*. Enam kui kolme aasta eest kõrvaldasid PPA ja Gemalto AG edukalt elektroonilise isikutunnistuse juures tuvastatud potentsiaalse turvanõrkuse. Probleem sai alguse krüptoteekidest, mida tarnis Gemalto AG alltöövõtjast kiibitootja. Ohu kõrvaldamiseks välja töötatud ühine lahendus hoidis ära kodanike ID-kaartide võimalikud turvarikkumised.

PPA peadirektori asetäitja Krista Aasa sõnul on ID-kaartide tarnijaga peetud kuudepikkused läbirääkimised nüüd lõpule jõudnud ja pooled on sõlminud kompromisskokkuleppe. „See kokkulepe võimaldab meil vältida riigi ja Thalese jaoks pikaks ja koormavaks kujunevat kohtuvaidlust ning Gemalto AG maksab riigile hüvitisena 2,2 miljonit eurot. Saame selle peatüki lõpetada ja keskenduda uute e-riigi lahenduste pakkumisele Eesti kodanike hüvanguks,“ sõnas Aas.

„Hindame tugevat ja pikaajalist koostööd Eestiga kõrgelt,“ ütles Tommy Ayouty, Thales** Denmark A/Si tegevjuht ning Põhjamaade ja Balti regiooni juht. „Tänu Eesti politsei asjatundlikkusele tuvastati ja kõrvaldati see potentsiaalne turvarisk enam kui kolme aasta eest ülikiiresti. Täna on mõlemad pooled leidnud ühisosa, mis võimaldab selle küsimuse rahuldavalt lahendada.“

(*) Gemalto AG-ga sõlmitud PPA ID-kaartide tootmise leping kehtis 2018. aasta lõpuni.

(**) Thales Group omandas Gemalto 2. aprillil 2019. a.

Britta Sepp
PPA pressiesindaja