Politsei karistas Eestis ebaseaduslikult töötanud välismaalasi ja nende tööandjat

Ida prefektuuri migratsiooniametnikud kontrollisid augustikuus üht Kohtla-Järvel tegutsevat ehitusettevõtet ning avastasid sealt seitse seadusliku aluseta töötanud välismaalast, kellele määrati rikkumise eest karistus. Lisaks võeti vastutusele ettevõte, kes välismaalastel ebaseaduslikku töötamist võimaldas.

Suve lõpus kontrollisid Ida prefektuuri piiri- ja migratsioonijärelevalve ametnikud üht Kohtla-Järve ehitusettevõtet ning avastasid sealt viis Valgevene ja kaks Kashastani kodanikku, kellel puudus seaduslik alus Eestis töötamiseks. Seitsme välismaalase suhtes alustati väärteomenetlust ning neile määrati välismaalase seaduse rikkumise eest 200-eurosed rahatrahvid. Lisaks lõpetati rikkujate viibimisaeg ennetähtaegselt, neile koostati ettekirjutused riigist lahkumiseks ning kohaldati Eesti Vabariiki sissesõidukeelud varieeruvalt üks kuni kolm aastat. Seejärel lahkusid välismaalased Eestist.

Ida prefektuuri migratsioonijärelevalvetalituse juht Erik Liiva peegeldas, et muuhulgas võeti vastutusele ka ettevõte, mis välismaalastel Eestis ebaseaduslikult töötada võimaldas. „Kusjuures sama ettevõte on varasemaltki sarnaste rikkumistega silma paistnud. Mullu maikuus avastasime niisamuti, et konkreetne ehitusettevõte võimaldas välismaalastel rikkuda Eestis töötamise tingimusi. Toona alustati ettevõtte suhtes väärteomenetlus ning selle käigus määrati ettevõttele karistuseks rahatrahv 2000 eurot. Kahjuks aga neile määratud karistus ettevõtte juhte seaduskuulekale käitumisele ei mõjutanud ning nad võimaldasid taas välismaalastel Eestis seadusliku aluseta töötada. Alustasime ka sel korral ettevõtte osas menetluse ning selle raames määrati ettevõttele rahaline karistus 24 000 eurot,“ kõneles Liiva.

Ta lisas, et välisriigist töötajate värbamisel peab tööandja kindlasti tegema piisavat teavitustööd, et inimeste töötamine Eestis oleks seaduslik. „Tööandja peaks kindlasti olema huvitatud sellest, et vältida tahtlikke või tahtmatuid õigusrikkumisi ning parendada koostööd tööandja ja –võtja vahel. Muidugi on see ka inimese enda vastutus, sest iga välismaalastest töötaja on kohustatud jälgima, et tema viibimine ja töötamine Eestis oleks seaduslik. Ent selgelt peab olema iga tööandja huvitatud sellest, et tema välismaalastest töötajate tegevus oleks seadusega kooskõlas. Nii saab olla kindel, et ettevõttel ei teki hiljem teenuse osutamisega probleeme ja see omakorda tagab usaldusväärsuse klientide silmis,“ märkis ametnik.

Ida prefektuuri piiri- ja migratsioonijärelevalve talitus kontrollib regulaarselt Ida- ja Lääne-Virumaal välistööjõudu kasutavaid ehitusobjekte ja ettevõtteid. Selliste kontrollide eesmärk on tagada, et töötajad välismaalt töötaksid seaduslikult ning oleksid täidetud poolte õigused ja kohustused, mis tulenevad töölepingust ja Eesti Vabariigi õigusaktidest.

Liiva selgitas, et kui mõni ettevõte või välisriigist Eestisse tööle tulla sooviv inimene ei ole teadlik meie riigis kehtivatest seadustest ja nõuetest, siis selle tarvis töötavad PPAs migratsiooninõustajad, kellelt saab kogu vajamineva info. PPA nõustab välismaalaste Eestisse elama asumise, õppimise, töötamise ja värbamise teemadel nii eesti, inglise kui ka vene keeles. Vajalikku teadmist saab nii veebilehelt www.migrationadvice.ee, telefonil 372 612 3500 (E-R 9.00-15.00) kui ka e-kirja teel ...

Ragne Keisk
PPA pressiesindaja
59125457