Politsei sai Pärnus kätte suure koguse narkootilist ainet

Selle aasta kevadel on politseinikud Pärnus tabanud mitu narkootikumide vedajat ning kätte saanud nii amfetamiini, karfentanüüli kui ka kokaiini.

12. mail pidasid tollitöötajad Pärnumaal Iklas kinni Läti numbrimärgiga Mercedese, mille puhul oli põhjust arvata, et selle autoga võidakse Eestisse tuua narkootilist ainet. Läbiotsimisel leiti autost umbes 570 grammi hallikasbeeži ainet, mis sisaldas karfentanüüli. Sama päeva õhtul peeti Pärnu linnas kinni teinegi Läti numbrimärgiga sõiduk, millest avastati kilepakend umbes 235 grammi kokaiiniga. Kuu varem, 15. aprillil avastasid politseinikud Iklas piirikontrolli tehes Läti numbrimärgiga Volvost üle viie kilogrammi valget pulbrilist ainet. Ekspertiis tegi kindlaks, et tegemist on amfetamiiniga. Lisaks leidsid politseinikud samast autost ligi 260 grammi karfentanüüli.

Lääne prefektuuri kriminaalbüroo juhi Margus Raspeli sõnul oli 12. mail kinni peetud autodes mõlemas üks Läti kodanikust mees ning mõlemad mehed pidas politsei narkootikumide käitlemises kahtlustatavana kinni. Raspel rääkis, et ka 15. aprillil kinni peetud autos oli Läti kodanikust mees, kes kuriteos kahtlustatavana kinni peeti. Hiljem pidas politsei 15. aprillil autost leitud narkootikumidega seoses kinni veel ka ühe Läti kodanikust naise, keda kahtlustati samuti narkootikumide Lätist Eestisse toomises. Kõik neli Läti kodanikku on praeguseks kohtu loal vahi alla võetud.

„Kätte saadud narkootiliste ainete sihtpunkt ei olnud Pärnu, need pidid jõudma teistesse Eesti paikadesse, kuid õnneks saime need enne ringlusesse jõudmise kätte,“ ütles Margus Raspel. Ta rääkis, et karfentanüül on ülikange ja ohtlik narkootiline aine, mis Eestis levib üldiselt rohkem Harjumaal ja Ida-Virumaal. Raspeli sõnul on karfentanüül on sünteetiline aine, mis on üks fentanüülist saadavaid ühendeid, aga on fentanüülist umbes sada korda kangem. „Seetõttu on karfentanüül väga kiiresti psüühilist ja füüsilist sõltuvust tekitav aine, mis võib kergesti põhjustada üledoosi või surma. Selle aine turult eemaldamisega päästame päriselt elusid. Politsei teeb selle nimel tööd edasi, et lõhkuda narkokurjategijate ja -vahendajate gruppe, et takistada narkootiliste ainete jõudmist Eestisse,“ ütles Raspel.

Lääne Ringkonnaprokuratuuri prokuröri Liisa Nuudi sõnul teevad õiguskaitseasutused alatasa tööd, et kurjategijate tuluallikad ära kaotada. „Kuritegevus ei tohi kellegi jaoks kasumlik olla, sest vaid siis kaob ära initsiatiiv sellega tegeleda. Seda enam, et niivõrd ohtlike narkootiliste ainetega põhjustatakse reaalne oht inimeste tervisele ja eludele. Viimastel kuudel kätte saadud karfentanüülist oleks piisanud narkojoobe tekitamiseks 230 000 inimesele ja seda müües võinuks kriminaaltulu küündida üle kahe miljoni euro. See on Eesti väiksust arvestades hirmuäratav, sest järelikult peab nii ohtlike ainete järele siin ka nõudlus olema,“ ütles Nuut.

Kõigi kolme juhtumi osas on alustatud kriminaalmenetlust, mida juhib Lääne ringkonnaprokuratuur ning viib läbi Lääne prefektuuri kriminaalbüroo. Kahele mehele ja ühele naisele on esitatud kahtlustus suures koguses narkootiliste ainete ebaseaduslikus käitlemises grupis, mille eest võib kohus süüditunnistamisel karistada kolme- kuni viieteistaastase vangistusega. Üht meest kahtlustatakse suures koguses narkootiliste ainete ebaseaduslikus käitlemises, mille eest võib kohus karistada ühe- kuni kümneaastase vangistusega.

Kristi Raidla
PPA pressiesindaja
5386 8437