Politsei tabas liiklustalgutel ligi 2700 kiiruseületajat

Möödunud nädalal toimunud liiklustalgutel trahvis politsei 1700 kiiruseületajat, lisaks vesteldi ligi tuhande juhiga, kes kiirusepiirangu vastu eksisid.

Nädala jooksul osales talgutel 861 politseinikku, kes kontrollisid ligi 1600 kohta üle Eesti, millest kodanikud eelnevalt teada olid andnud. Lisaks kiiruseületamistele fikseeriti ka 355 muud rikkumist.

Politseikolnelleitnant Sirle Loigo sõnul on rikkujate arv ning suurimad tabatud kiirused hirmuäratavalt suured. Näiteks Tallinnas tabasid politseinikud Vabaduse väljaku juures mootorratturi, kelle sõidukiiruseks mõõdeti kesklinnas 104 km/h. Suur kiiruseületus tabati ka näiteks Järvevana teel, kus sõiduki kiiruseks oli koguni 146 km/h.

Liiklustalgute eesmärk on ennekõike tõsta liiklusohutust ja panna kihutajaid mõtlema oma teo ohtlikkuse üle. „Kui enamik kihutajaid pidid rikkumise tõttu oma rahakotti kergendama, siis väiksemate rikkumiste puhul on trahvist palju kasulikum see, kui politseinik räägib kiiruseületajaga ja teeb esialgu hoiatuse,“ ütles Loigo. Seetõttu pidasid politseinikud 1024 juhiga noomiva vestluse.

„Eriti suurte ja korduvate rikkumiste puhul võib kaotada ka juhtimisõiguse või saada arestipäevi,“ lisas politseinik. Nii läks näiteks Raplamaal ohtlikku möödasõitu tehes kiirust ületanud 26-aastase mehega, kes järgmised 20 päeva arestikambris veedab. Mees oli kiiruseületamiste eest varasemalt karistatud seetõttu ka juhtimisõiguseta.

Sageli olid kiiruseületajateks piirkonna kohalikud elanikud. Tallinnas peatas patrull juhi, kes ütles, et oli ise politsei kaardirakendusele teada andnud kohast seal läheduses. Üks Põhja-Tallinna elanik väitis politseinike tõsimeeli, et ei teadnud, et tema kodutänaval 30 km/h kiirusepiirang kehtib.

Pirita teel jäi politseinike kaamerasilma ette kiiruseületamisega sõiduk, milles viibinud prouad ütlesid vabanduseks, et neil on kiire ühelt kalmistult teisele. Veel teinegi juht Tallinnas sõnas politseinikele, et oli parasjagu teel isa hauale küünalt viima, kui patrull ta kiiruseületamisega peatas. „Ega kalmistule kiirustamine enam lahkunuid tagasi ei too, küll aga võib arutult kihutades juht ise hoopis üsna varsti kalmistul lõpetada," sõnas Loigo.

Politsei tänab kõiki, kes edastasid enda tähelepanekuid kohtadest, kus kiirust ületatakse. „Talgute käigus avastasime mitmeid sääraseid kohti, kus kihutamise probleem on suur ja pidev ning kus kindlasti järelevalvet ka edaspidi teeme,“ kinnitas politseinik.

Kuigi liiklustalgud keskendusid eelkõige kiirust ületavatele juhtidele, pöörati tähelepanu ka kõigele muule. Näiteks peatati Nõo alevikus sõiduauto Toyota Corolla, mille roolist avastasid politseinikud 12-aastase noormehe, kes oli salaja võtnud emalt autovõtmed. Pärast vestlust sohvrihakatisega, kutsuti sündmuskohale noormehe ema ning poiss ja sõiduk anti manitsussõnade saatel üle.

Talgute käigus tabati ka joobes juhte, fikseeriti fooritule rikkumisi, ülevaatuseta sõidukeid, märgati kõnniteedele parkimist ja muid väiksemaid rikkumisi. Politseinike tagasisidet kontrollitud kohtadele saab vaadata veebilehel www.liiklustalgud.ee.

Annika Maksimov
PPA pressiesindaja
5655771