Politsei tuvastas Pärnus tehtud kontrolltehingutega mitu rikkumist

Politseinikud tegid kontrolltehinguid seitsmes Pärnu poes, millest kolmes müüdi alaealisele alkoholi.

Pärnu politseijaoskonna piirkonnavanem Karin Uibo rääkis, et kontrolltehinguid tehti reedel, 26. märtsil, ja nendesse kaasati 16-17aastased noored, kes politseiniku järelevalve all ostsid alkohoolseid jooke. Seitsmest kontrollitud kauplusest kolm müüsid alaealisele alkoholi. „Kahjuks õnnestus neis poodides alaealisel alkohol kerge vaevaga kätte saada,“ sõnas Uibo. Kahel korral ei küsinud müüja kontrolltehingut teinud noorukilt üldse dokumenti, sest eeldas visuaalsel vaatlusel, et tegu on täisealisega.

„Ühel juhul müüja küll küsis dokumenti, ent kuna alaealisel ostjal oli dokument üles pildistatud telefoni, siis müüja ei süvenenud sellesse piisavalt. Kiiruga fotot vaadates jäi talle mulje, et tegu on autojuhiloaga,“ selgitas Uibo.

Uibo sõnul aitavad sellised kontrolltehingud välja selgitada, kuivõrd müüjad veenduvad selles, et ostja on täisealine ning kas nad kahtluse korral paluvad ostjal vanust tõendada või mitte. „Kui tuvastame rikkumise, siis saame probleemile eraldi tähelepanu juhtida ning välja selgitada, mis on selle põhjused,“ ütles Uibo.

Kontrolltehing toimub alati politseiniku järelevalve all ja politseinikud saavad sellele kaasata vähemalt 16-aastaseid noori. Kontrolltehingut saab teha vaid juhul, kui politseini on jõudnud info kahtlusest, et kaupluses on alaealistele alkoholi- või tubakatooteid müüdud. Kontrolltehingu ost on tühine - karistust ei järgne ja ostetud kaup tagastatakse poele. Korduvad rikkumised võivad poele kaasa tuua müügiloast ilmajäämise.

Karin Uibo rõhutab, et politsei on alati valmis müüjaid nõustama, koolitama ning tutvustama alkoholi- ja tubakaseadust. „On oluline, et eelkõige noorte tervise hoidmiseks ei oleks alkohoolsed joogid alaealistele kättesaadavad,“ lisas piirkonnavanem.

Katrin Loo
PPA pressiesindaja
5397 7386