Politseinikud harjutavad Lääne-Eestis ebaseaduslikule piiriületusele reageerimist

Neljapäeval, 1. juulil harjutavad politseinikud koos Läti politseiametnikega Pärnumaal ebaseadusliku piiriületamise tõkestamisega seotud tegevusi.

Õppus toimub Häädemeeste ja Saarde valla piiraladel, sealhulgas piiripunktides. Samaaegselt tugevdatakse piirkonnas Schengeni kompensatsioonimeetmeid, mistõttu võib politsei peatada õppuse piirkonnas sõidukeid.

Lääne prefekt Kaido Kõplas selgitas, et õppusel testitakse kõige tähtsamaid toiminguid, mida politsei ebaseaduslike sisserände juhtumite korral teeb. „Tänase õppuse käigus harjutatakse staabijuhtimist ja politseinike ja piirivalvurite reaalset tegutsemist piiri lähistel, seetõttu võib seal kandis näha rohkem politseisõidukeid ja liikumist,“ selgitas ta.

Politsei teeb piiriõppusi igal aastal ning harjutab erinevaid stsenaariume. „Harjutame, et suudaksime ebaseadusliku sisserändaja kiiresti avastada ning teha kindlaks tema isik ja Eestisse jõudmise asjaolud. Samuti peab politsei suutma kiirelt hinnata rahvusvahelise kaitse vajadust ning alustama kas varjupaigamenetlust või inimese väljasaatmist. Kui ebaseaduslik sisseränne on suuremahuline, siis on tarvis kiiresti kaasata lisaressurssi teistest prefektuuridest ja partnereid teistest ametkondadest,“ lisas Kõplas.

Kõplas rõhutab, et piiriturvalisust tagatakse alati koos Läti kolleegidega, mistõttu on naaberriigi partnerid õppusele kaasatud.

Õppuse koordinaator Läti poolelt Janis Goba sõnab, et rahvusvaheline koostöö ei saa toimuda ainult paberil. „Teeme igapäevaselt koostööd Eesti kolleegidega, kuid aegajalt on hea harjutada ka suuremahuliste sündmuste lahendamist. See on hea võimalus mõlema riigi ametnikele testida koostööd ja sündmuste lahendamise praktikat, sest rändepildi muutus mõjutab üldjuhul mõlemat naaberriiki ühtmoodi,“ sõnas Goba.

Pärnumaal toimuv õppus kohalikke elanikke ega piiriületust ei sega.

Katrin Loo
PPA pressiesindaja