Politseinikud tuvastasid Raplamaal seadusliku aluseta Eestis viibinud ja töötanud välismaalased

Kolmapäeval kontrollis politsei Rapla maakonna ehitusobjektidel töötavaid välisriikide kodanikke ning tuvastas seadusliku aluseta Eestis viibinud ja töötanud välismaalased.

Lääne prefektuuri piiri- ja migratsioonijärelevalve talituse juht Margo Peters rääkis, et kokku kontrollisid politseinikud nelja ehitusobjekti.

„Rikkumisi tuvastasime kahel objektil, ühes neist kolm Usbekistani kodanikku, kel polnud õigust Eestis viibida ega töötada ning teises ühe Ukraina kodaniku, kes oli Eestis seaduslikult, kuid tema töötamine ei olnud PPA-s registreeritud,“ selgitas Peters.

Eestis nii seadusliku aluseta viibinud kui ka töötanud kolme Usbekistani kodaniku suhtes alustas politsei väärteomenetlust ning meestele määrati rahatrahv. „Lisaks tegime neile ettekirjutused Eestist lahkumiseks ning kohaldasime aasta ja kuue kuu pikkuse Schengeni viisaruumi sissesõidukeelu,“ sõnas Peters.

Nõuetekohaselt registrisse kandmata Ukraina kodaniku suhtes alustati samuti väärteomenetlust ja tallegi määrati rahatrahv. „Riigist me teda välja ei saatnud ning tööandja on juba esitanud taotluse mehe töötamise lühiajaliseks registreerimiseks,“ tõi Peters välja.

Margo Petersi sõnul tuvastas politsei rikkumised riigiobjektidel. „Peatöövõtjal tuleb alltöövõtjaid palgates olla ikka täiesti kindel välismaalaste nii Eestis viibimise kui ka töötamise õiguses. Kui rikkumised tuvastatakse, kannatab ettevõtte usaldusväärsus ja ettevõttel võib tekkida probleeme riigihangetel osalemisega,“ rääkis Peters.

Peters lisas, et kui tuvastatakse seadusliku aluseta töötajad, ei saa nad objektil enam edasi töötada ja see võib ettevõttele kaasa tuua raskused tähtaegadest kinnipidamisel ja isegi leppetrahvid. „Oma praktikast on mul Raplamaalt tuua näide, kus katuse renoveerijad töötasid seadusliku aluseta ning nad tuli objektilt ära viia, kuid samal ajal hakkas sadama vihma. Tööandja oli sunnitud leidma kiire lahenduse katuse katmiseks, et vältida võimalikke veekahjustusi,“ lausus Peters.

Kontrollreidil osalesid ka Maksu- ja Tolliamet ning Tööinspektsioon. Maksu- ja Tolliamet tuvastas kontrolli käigus kolm inimest, kes ei olnud registreeritud töötamise registris ja kelle töötasult seega ka ei deklareeritud ega tasutud tööjõumakse. Tööinspektsioon alustas üheksa järelevalvemenetlust, töösuhete alased rikkumised selguvad menetluse käigus, kuid tööohutuse alaseid rikkumisi tuvastati seitse.

Kristi Raidla
PPA pressiesindaja
5386 8437