Politseis registreeritud sündmused

Möödunud ööpäeva jooksul registreeriti Politsei- ja Piirivalveametis 79 avaldust ja teadet kuritegudest. Avaliku korra raskeid rikkumisi registreeriti üks. Varavastastest kuritegudest teatati 45, vargustest 25 korral. Registreeriti kolm inimvigastustega liiklusõnnetust, milledes sai vigastada kolm inimest. Alkoholijoobes sõidukijuhte tabati 11, narkojoobes üks. Piirilt väljastati kaks sisenemiskeeldu, Schengeni viisaeeskirja rikkumisi oli kolmel korral.

PÕHJA PREFEKTUUR

Tallinn

Kehaline väärkohtlemine
18. oktoobril anti teada, et Nõmmel asuvas majas tiris 33-aastane mees tüli käigus oma elukaaslast, 31-aastast naist juustest, mille tagajärjel naine kukkus ja sai viga. Juhtunut nägid pealt ka kaks alaealist last.

Vargus
18. oktoobril laekus teade, et ajavahemikul 16. oktoobri õhtust kuni 18. oktoobri hommikuni on sisse murtud Haaberstis Printsu teel asuva ehitusobjekti soojakusse ja varastatud tööriistu. Vargusega tekitatud kahju on ligi 2000 eurot.

Kelmused
18. oktoobril teatati, et 7. oktoobril helistas Lasnamäel elavale 55-aastasele mehele mees, kes tutvustades end Swedbanki töötajana ja palus esitada kõik andmed, millega on võimalik siseneda internetpanka. Hoides meest telefonil neli tundi selgitasid kurjategijad välja kõik tema paroolid ja pangakaardid ning tegid mitmeid ülekandeid 20 500 euro väärtuses.

18. oktoobril anti teada, et 7. oktoobril helistas Põhja-Tallinnas elavale 35-aastasele naisele mees, kes tutvustas end pangatöötajana ja selgitas, et naise pangakontolt olevat üle kantud raha internetipoele. Seejärel suunati kõne naisele, kes tutvustas end kui pangatehnik ja kelle sõnade kohaselt broneeriti naisele aeg pangas, et vahetada PIN-koodid ja tellida uued pangakaardid. Operatsiooni tegemiseks küsiti naise kasutajatunnust ja Smart-ID kaudu saadeti PIN-koodid, mille naine kinnitas. Hiljem avastas ta, et tema SEB Panga kontolt on tehtud ülekandeid summas ligi 2200 eurot.

Harjumaa

Avaliku korra raske rikkumine
18. oktoobril tuli teade, et Viimsi vallas Miiduranna külas tuli ettevõtte territooriumile 55-aastane mees tulirelvaga, tegi mitu lasku, lõi seejärel 32-aastast meest relvaga ja lahkus sündmuskohalt. Keegi relvalaskude tagajärjel viga ei saanud. Politsei pidas mehe samal õhtul kinni.

Kelmus
18. oktoobril anti teada, et 12. oktoobril helistati Maardus elavale 21-aastasele naisele, esitleti ennast Swedbanki töötajana ja teavitati naist tema pangakontol toimuvatest kahtlastest tehingutest. Nende peatamiseks suunati kõne edasi inimesele, kes tutvustas ennast LHV Panga töötajana ja palus naisel anda enda isikukoodi, internetipanga kasutajatunnuse ja pangakaardi tagaküljel olevad 3 numbrit. Lisaks paluti naisel sisestada enda telefoni Smart-ID PIN-koodid, mida naine ka vastavalt juhistele ka tegi. Hiljem avastas naine, et tema LHV Panga kontolt on tehtud kaardimakse summas üle 700 euro.

Piiriturvalisus

18. oktoobril kontrolliti Tallinna lennujaamas Eestist lahkumisel Ühendkuningriigi kodanikust meest, kes oli viibinud seadusliku aluseta Schengeni viisaruumis 40 kalendripäeva. Mehele koostati lahkumisettekirjutus ja määrati neljaks kuuks sissesõidukeeld.

18. oktoobril tõkestati Tallinna lennujaamas Eestisse sisenemine Ukraina kodanikust naisel, kelle põhjendused reisi eesmärgi ja Eestis viibimise kohta ei olnud usaldusväärsed. Naine toimetati kuni riigist lahkumiseni kinnipidamiskeskusesse.

18. oktoobril koostas Põhja prefektuuri piiri- ja migratsioonijärelevalvetalitus lahkumisettekirjutuse Ukraina kodanikust mehele, kes oli viibinud seadusliku aluseta Schengeni viisaruumis üheksa kalendripäeva. Mehele määrati kolmeks aastaks sissesõidukeeld.

LÕUNA PREFEKTUUR

Tartumaa

Vargused
19. oktoobril avastati, et Luunja vallas Veibri külas on sisse murtud eramusse ning varastatud riideesemeid ja alkohoolseid jooke. Kahju on selgitamisel.

18. oktoobril teatati, et Tartus Haki tänaval varastati Ecoscooter tõukeratas. Kahju on 599 eurot.

Kelmus
Politseile laekus teade, et Tartus elavale mehele helistas end SEB panga töötajana esitlenud inimene väites, et mehe kontol toimuvad kahtlased tehingud. Võimaliku turvalekke peatamiseks selgitas helistaja mehele, mida ta olukorra lahendamiseks tegema peab. Hiljem avastas mees, et tema kontolt on kadunud 12 600 eurot.

Valgamaa

Kelmus
Politseisse pöördus Valgamaal elav mees, kelle pangakontolt oli septembrikuus tema teadmata välja võetud 3000 eurot. Kelmusjuhtumi üksikasju selgitab politsei kriminaalmenetluses.

IDA PREFEKTUUR

Lääne-Virumaa

Kelmus
Politseile teatati, et 18. oktoobril helistas Rakveres elavale 45-aastasele naisele vene keelt kõnelev isik, kes tutvustas end Swedbanki töötajana ja palus avaldajal turvalisuse tagamise ettekäändel kinnitada Smart-ID abil talle edastatud koodid. Helistaja juhendamisel tegi kannatanu ülekande ilma tema teadmata tema nimele avatud pangakontole. Kahju on kokku 3000 eurot.

Ida-Virumaa

Kehalised väärkohtlemised
18. oktoobril sai politsei teate, et Kohtla-Järvel Põhja allee korteris läks 48-aastane mees kallale oma elukaaslasele ja tekitas talle kehavigastusi. Politsei pidas ründaja kinni.

Politsei sai teate, et 18. oktoobril lõi 38-aastane mees Kohtla-Järvel Estonia puiestee korteris oma alaealist kasupoega. Politsei pidas mehe kahtlustatavana kinni.

Kelmus
Politseile teatati, et 18. oktoobril helistas Kohtla-Järvel elavale 57-aastasele naisele vene keelt kõnelev isik, kes tutvustas end Swedbanki töötajana ja palus avaldajal turvalisuse tagamise ettekäändel kinnitada Smart-ID abil talle edastatud koodid. Kahju on kokku ligikaudu 8032 eurot.

Omastamine
18. oktoobril teatas politseile 54-aastane Soomes elav naine, et tema tuttav naine omastas Narvas avaldaja vennale kuuluvat mobiiltelefoni Apple iPhone 12 Pro maksumusega ligikaudu 1409 eurot ning sularaha. Kahjusumma ja täpsemad asjaolud on selgitamisel.

Piiriturvalisus
18. oktoobril kontrolliti Ida prefektuuri Narva-1 piiripunktis 1983. aastal sündinud Valgevene Vabariigi kodanikku, kellel ei olnud Eestisse sisenemiseks nõutavaid dokumente. Mehele koostati sisenemiskeeld ja ta suunati tagasi Venemaa Föderatsiooni.

LÄÄNE PREFEKTUUR

Pärnumaa

Valeütlus ja valevanne
18. oktoobril alustati kriminaalmenetlust selles, et 35-aastane naine andis tunnistajana teadlikult valeütlusi.

Kelmused
18. oktoobril teatati politseile, et 57-aastane naine leidis Facebooki keskkonnast ühe investeerimise reklaami, mis talle huvi pakkus. Naine suhtles kahe erineva isikuga, kes olid reklaamitud veebilehega seotud ning aitasid tal veebis avada investeerimiseks vajaliku konto. Naist juhendati, kuidas kontot hallata. Juhendamise käigus sisestas naine korduvalt oma Mobiili-ID PIN1 ja PIN2 koode ning saatis foto enda ID-kaardist. Samuti saadi protsessi käigus ligipääs naise arvutile. Hiljem logis naine oma kodupanka ja avastas, et tema pangakontolt on omavoliliselt tehtud erinevaid ülekandeid ning tema nimele on võetud mitu laenu erinevatest firmadest. Esialgsel hinnangul on tekitatud varaline kahju ligi 13 220 eurot.

18. oktoobril teatati politseile, et 30-aastane mees leidis Facebooki keskkonnast ühe kürptoraha kaevandamise kuulutuse. Müügiobjektiks olid arvuti graafikakaardid. Läbi Messengeri rakenduse suheldes leppis mees müüjaga kokku graafikakaartide hinnas ning tasus ettemaksu ühele välismaisele pangakontole. Pärast seda ei ole mees müüjaga enam ühendust saanud. Samuti ei ole temani jõudnud lubatud graafikakaardid. Esialgsel hinnangul on tekitatud varaline kahju ligi 3600 eurot.

Vargused
18. oktoobril sai politsei teate, et kahe nädala eest varastati Pärnus Väike-Posti tänaval ühe kuuri seina vastast neli karprauast tala ning üks metalltoru. Esialgsel hinnangul on tekitatud varaline kahju ligi 320 eurot.

18. oktoobril alustati kriminaalmenetlust selles, et septembrikuu lõpus varastati Pärnus Riia maanteel ühe eramu juurest ära sõiduauto Audi A6. Juhtunu asjaolud on täpsustamisel.

18. oktoobril teatati politseile, et eelmise nädala esimeses pooles varastati Pärnus Kuldse Kodu tänaval maja trepikojast jalgratas. Esialgsel hinnangul on tekitatud varaline kahju ligi 470 eurot.

Raplamaa

Kelmus
18. oktoobril teatati politseile, et viimase kolme kuu jooksul loodi 46-aastasele naisele ühe veebilehe börsimaaklerite poolt vale ettekujutus investeerimisvõimalustest. Naise arvuti võeti üle AnyDesk rakendusega ning teda juhendati investeerimisplatvormil tegutsema. Ühel hetkel avastas naine, et tema pangakontolt on omavoliliselt võetud mitu kiirlaenu ja sularaha. Esialgsel hinnangul on tekitatud varaline kahju ligi 22 500 eurot.

Alustatud kriminaalmenetluste kohta saab lisainfot vastava piirkonna prokuratuuri pressinõunikult.