PPA politseiüksuse ESTPOL8 teine rotatsioon alustas tööd Läti-Valgevene piiril

Täna, 5. oktoobril alustas Lätis tööd Politsei- ja Piirivalveameti ESTPOL8 teine meeskond, kes läks lõunanaabritele appi, et ohjeldada Läti-Valgevene piiril ebaseaduslikku sisserännet.

Läti-Valgevene piiril on ebaseaduslike piiriületuste ja nende katsete arv jätkuvalt kõrge. Iga päev tõkestatakse enam kui saja inimese tee Euroopa Liitu. Kuna piiriületajate arv ei näita vaibumise märke, palus Läti, et Eesti jätkaks lõunanaabrite toetamist ESTPOL8 meeskonnaga. Eesti otsustas Lätit aidata ning saatis Läti-Valgevene piirile appi PPA politseiüksuse teise rotatsiooni.

4. oktoobril alustas Eestist teed teine 12-liikmeline ESTPOL8 rotatsioon, kelle ülesanne on Läti piiril maismaapatrullides osalemine, droonivaatlus ja olukorra monitoorimine. Meeskonda kuuluvad PPA erinevate prefektuuride ja tööliinide esindajad, et üksus oleks valmis täitma ette nähtud ülesandeid. Lähetuse pikkus on kaks nädalat.

Piirivalve juhi Veiko Kommusaare sõnul pole rändesurve Läti-Valgevene piirilt kuhugi kadunud, mistõttu on oluline lõunanaabreid jätkuvalt aidata. „Kuna prognoos on, et surve piiril kestab edasi, siis jätkab PPA Läti abistamist. Läti piirivalve esindajate sõnul tegi ESTPOL8 esimene meeskond Läti-Valgevene piiril head tööd. Partnerid kinnitasid, et PPA üksus pakkus lõunanaabritele märkimisväärset tuge ning paistis silma kõrge professionaalse taseme, töötegemise kultuuri ja suhtumise poolest. Tänan esimest meeskonda nende panuse eest. Olen kindel, et teine ESTPOL8 rotatsioon jätkab tööd sama edukalt ning hangib rändesurve ohjeldamisel väärt kogemusi,“ ütles Kommusaar.

ESTPOL8 politseiüksuse juht Verner Ant tänas eelmist rotatsiooni tehtud töö eest. „Esimene grupp tegi Läti-Valgevene piiril väga head tööd ja saame toetuda nende kogemustele. Anname endast parima, et aidata lõunanaabreid kõiges, mis vaja ja proovime õppida sellest lähetusest nii palju kui võimalik. Meeskonnas on vajalike oskustega inimesed ja saame olla lätlastele head partnerid,“ lisas ESTPOL 8 meeskonna juht.

Esimese ESTPOL8 meeskonna saatis Eesti Läti-Valgevene piirile 20. septembril. Seni Lätis olnud PPA politseiüksus naasis Eestisse 4. oktoobril. Varem on Eesti toetanud Leedut Valgevenest tuleva rändesurve ohjeldamisel 2021. aastal ESTPOL5 meeskondadega ja 2023. aastal ESTPOL7 politseiüksusega seoses NATO tippkohtumisega.

Martin Raid
PPA pressiesindaja
+372 5191 8772