Raivo Metsma: tulikuum suvi on randadesse rohkelt rahvast ja rohkem murekohti toonud

Raivo Metsma: tulikuum suvi on randadesse rohkelt rahvast ja rohkem murekohti toonud

Ajal, mil veekogudel ja nende ümbruses suured rahvahulgad aega veedavad, on Narva piirivalvuritele silma jäänud üksjagu murekohti, mis võivad varem või hiljem tõsisemate tagajärgedeni viia.

Narva kordoni juht Raivo Metsma kirjeldas, et piiripatrullid on nii nagu ikka pidevalt oma alustega veekogudel või patrullimas maismaal ning täheldanud murettekitavaid trende.

“Joobes juhid ei ole mureks ainult maismaal, vaid kahjuks aina enam ka veekogudel. Ajal, mil veeliiklus on tihe ning seal samas rannaserv ujutatest pungil, on vaid aja küsimus, millal mõni ebaadekvaatses seisundis paadijuht teise alusega kokku põrkab või tähelepanu hajudes mõnele suplejale otsa sõidab,” oli ta murelik. “Kontrollime pisteliselt nüüd ja edaspidigi paadijuhtide kainust, et keegi oma võimeid üle ei hindaks ja ohuolukorda põhjustaks. Küll võiks iga veerõõmude nautija ka ise mõelda sellele, et päästevesti puudumine ja purjus pea on veekogul see, mis kõige sagedamini õnnetuse ja uppumissurmani viib. See on fakt,” möönis ta ning lisas, et oht on sama suur olenemata, kas minnakse joobnuna ujuma või paadiga veekogule. “Kummalgi juhul ei hüüa õnnetus tulles ning vesi üldjuhul hättasattunule ei halasta, kui inimene elementaarsetest ohutusreeglitest kinni ei pea.“

“Praegu on iga rannaserv tihedalt rahvast täis ning igaüks neist otsimas jahutust suplusest. Paatide ja jetidega sõitjad peaksid seepärast eriliselt ettevaatlikud olema, et liiga rannaserva ei kipuks ja pahatahtmatult mõnd suplejat oma alusega ei tabaks,” märkis Metsma.

Samamoodi on Narva piirivalvuritele silma jäänud rannalähedastel aladel juhuslike maantee servades parkivad autod, kust lapsed ja teised välja jooksevad. “Samal ajal käib parkijate kõrval tavapärane liiklus sõidukiirustel kuni 90 km/h. Ausalt öeldes võtab seest kõhedaks, et kas iga suvitaja ikka jõuab randa, kui püüab nii tiheda liiklusega teel parkivast autost välja hüpata. Eriti, kui autos on lapsed, tuleks kordi mõelda turvalise parkimiskoha peale, kust ka randa kibelevad väikelapsed turvaliselt autost välja saaks,” soovitas kordonijuht.

Mida rohkem rahvast randades, seda suurem võimalus ka, et lapsed lastakse silmist. “Mida kuumem suvi, seda rohkem saame väljakutseid, et ühes või teises rannas on mõni laps vanematel silmist kadunud. Arusaadavalt on see ühe lapsevanema jaoks ütlemata raske hetk, sest kardetakse hullemat. Selleks, et rannarõõm kestaks, tuleb vanematel või teistel seltskonnas viibijatel kokku lepida, kes ja millal väikseid lapsi jälgib. Seda ka ajal, kui ema korraks suplema või jäätisekioski juurde läheb. Piisab õigupolest vaid mõnest minutist, et järelevalveta jäetud laps silmapiirilt kaob. Suureks abiks neil juhtudel on olnud teised rannas viibijad, kes ei jää ükskõikseks, kui üksinda ekslevat last märkavad. Kui muul moel vanemat kindlaks teha ei õnnestu, tuleb igal juhul kohe 112 helistada,” soovitas Metsma.


Andrei Jakubovitš
PPA pressiesindaja