Tallinna lahes uppunud kaater Hooligan teisaldati mandrile

Politsei- ja piirivalveamet teisaldas täna möödunud nädala laupäeval Tallinna lahes süttinud ja seejärel uppunud kaatri mandrile.

PPA merereostustõrje teenuse omanik Mati Kose räägib, et kaater otsustati veest välja tõsta ja teisaldada, kuna kütuse jätkuva lekkimise tõttu oli oht laiaulatuslikuks merereostuseks. „Panime nädala jooksul uppunud kaatri ümber mitu kihti poome ja kogusime reostust, ent nägime, et ulatuslikuma reostuse vältimiseks nendest tegevustest ei piisa. Juhul, kui kaater oleks jäänud teisaldamata, oleks reostus tõenäoliselt levinud Paljassaare looduskaitsealale ning Naissaare, Pirita, Viimsi ja Kopli randadesse. Samuti takistas kaater laevaliiklust, kuna tema vöör oli vaid meeter allpool veepinda. Laeva ahter oli vastu põhja ning ebastabiilse asendi tõttu oli oht, et kaater murdub pooleks.“

PPA merevalvekeskuse juhi Hannes Matsina sõnul sujusid tõste- ja transporditööd plaanipäraselt ning ka ilmastikutegurid olid soodsad, sest tuul kandis väiksema reostuse avamerele, kus see paremini ära hajub ning kuumad ilmad aitavad kaasa sellele, et kütus veepinnalt aurustub. „Ujuvkraana tõstis uppunud kaatri veest välja ja transportis selle turvaliselt Süsta sadamasse, kus kaater tõsteti kaile. Kaatriga tegeleb edasi kindlustusfirma.“

Kaatri tõstmis- ja teisaldamistöödega alustati täna lõunapaiku ning töödega lõpetati kella 20 paiku. Kaasatud oli reostustõrjevõimekusega patrull-laev Raju, reostustõrje- ja päästelaev Kindral Kurvits, laevastiku meregrupi kaater, ujuvkraana, tuukrid ja Päästeamet. Päästeamet aitas likvideerida kaldale tõstetud vrakist väljaimbunud kütuse reostuse.

Esialgsetel andmetel tabas möödunud laupäeval kella poole nelja paiku kaatrit tehniline rike. Õige pea pärast seda läks kaater põlema. Kaatri pardal viibinud 10 inimesel õnnestus evakueeruda päästeparvele ja läheduses viibinud ja abivajajaid märganud jaht võttis nad peale ning vabatahtlikud merepäästjad toimetasid inimesed turvaliselt kaldale. Laev uppus ligi kolm tundi hiljem. Laeva uppumiskohas on mere sügavus umbes 10 meetrit ning laevas oli õnnetuse hetkel ligi viis tonni kütust, millest osa põles tulekahju käigus ära.

Tõste- ja päästetööde kulud katab kindlustus.

Britta Sepp
PPA pressiesindaja
54110169