Valitsus otsustas Eesti-Läti piiril avada piiripunktid Ukraina põgenike abistamiseks

Vabariigi valitsuse määrusega kehtib täna pärastlõunast ajutine kontroll Eesti-Läti piiril, mille eesmärk on Ukrainast sõja eest põgenevate inimeste riiki sisenemist ning esmast kontakti riigiga sujuvamalt korraldada.

Siseminister Kristian Jaani ütles, et ajutise kontrollpunkti taastamisega algab sõja eest pagevate ukrainlaste abistamine juba piiril. „Kontroll võib kaasa tuua väikese ajakulu ja selle eest palume juba ette vabandust, kuid meie eesmärk ei ole mitte mingil juhul näidata lugupidamatust Ukraina kodanike vastu. Vastupidi, tänu sellele saame saabujatest parema ülevaate ja pakkuda neile juba piiril vajalikku teavet ning suunata neid esmaste teenuste juurde. Oleme viimastel nädalatel palju selle heaks teinud, et meile saabuvad ukrainlased tunneksid end siin teretulnult ja turvaliselt,“ rääkis Jaani.

Siseminister lisas, et valitsuse määrus käib ühtviisi nii Ukraina kodanike kui ka nende pereliikmete kohta. „Siin on oluline rõhutada, et pereliikmeteks loeme seadusest tulenevalt abikaasasid ning ülenejaid ja alanejaid sugulasi – vanemaid ja lapsi – olenemata nende kodakondsusest,“ ütles ta.

Jaani sõnul soovitatakse sõjapõgenikele piiripunktis ka detailsema info saamiseks pöördumist vastavatud Tallinna vastuvõtukeskusesse. „Sealt on võimalik saada eri teenuseid, abi ja infot, mida põgenikuna Eestisse jõudnud inimene vajab,“ täpsustas minister.

Politsei- ja Piirivalveameti peadirektor Elmar Vaher märkis, et viimase nelja päeva jooksul on politseinikud Lõuna-Eestis sisepiiri läheduses suhelnud enam kui tuhande ukrainlasega. Nende hulgas oli nii riiki läbivaid ukrainlasi, siinseid elanikke kui ka Eestisse sõja eest tulevaid ukrainlasi.

„Piirikontrolli ajutine taastamine aitab meil paremini turvalisust tagada. Samuti saame talletada siia saabuvate ukrainlaste kontaktid, et saaksime neid ka hiljem nõustada, ning jagada neile juhtnööre ja soovitusi. Meie ülesanne on teha kõik endast olenev, et sõjakoleduste eest põgenevaid inimesi aidata,“ rääkis Vaher.

Ajutine kontrollpunkt taastatakse Eesti ja Läti vahel neljas ajutises kontrollpunktis, millest kolm on Valgas ja üks Iklas, esialgu kümneks päevaks. Kontrollpunktis tuleb ka Eesti ja Euroopa Liidu kodanikel valmis olla, et neilt küsitakse isikuttõendavat dokumenti. Eesti ja Läti vahel on piirikontrolli ajutise taaskehtestamise ajal lubatud piiripunktide vahelisel alal riigipiiri ületamine tavapärasel viisil.

Valitsuse määrusega saab tutvuda siin, esimesel võimalusel avaldatakse see ka Riigi Teatajas.

Dokument: